دانشگاه وسترن استرالیا قدیمی ترین دانشگاه در مناطق غربی استرالیا است که در سال 1911 تاسیس شد. همچنین تنها دانشگاه این ناحیه می باشد که از دانشگاه های گروه 8 است.کمپس کراولی دانشگاه که در نزدیکی رود سوان واقع شده حدود 65 هکتار مساحت دارد و تنها 5 کیلومتر از شهر پرت فاصله دارد. دانشگاه در سال 1999 کمپس خارجی خود را در شهر آلبانی افتتاح کرد.در حال حاضر دانشگاه 19000 دانشجو دارد که 3985 از آنها دانشجوی خارجی هستند.
گفته می شود که دانشگاه سالانه 117 میلیون دلار را صرفا به هزینه تحقیقات اختصاص می دهد و در حال حاضر 80 مرکز تحقیقاتی دارد که برخی از آنها عبارتند از: مرکز تحقیقاتی ارتکاب جرم، مرکز تحقیقاتی دادگاهی، مرکز تحقیقات آب و مرکز تحقیقاتی گاز و نفت.
زتبه بندی:
در رده بندی تایمز 2009 دانشگاه در رتبه 84 و رده بندی شانگهای همان سال در رتبه 101 قرار گرفت. از آنجاییکه دانشگاه وسترن استرالیا یکی از دانشگاه های پیشرو درتحقیقات محسوب می شود در رتبه دوم تحقیقات قرار گرفت و همچنین برنامه های دوره کارشناسی نیز در رتبه دوم استرالیا قرار گرفتند.
رشته های پزشکی و علوم دارویی دانشگاه به همراه همین رشته ها در دانشگاه کویینزلند در رده بندی شانگهای در رتبه اول قرار گرفتند.

بر اساس همین رده بندی برنامه علوم کشاورزی دانشگاه در رتبه دوم استرالیا بعد از دانشگاه ملی استرالیا قرار گرفت.

دانشکده ها:

فهرست 9 دانشکده دانشگاه عبارتند از:
دانشکده معماری، فضای شهری، هنرهای تجسمی
دانشکده هنر، علوم اجتماعی، انسان شناسی،موسقی
دانشکده تجارت
دانشکده رشته های معلمی
دانشکده مهندسی، کامپیوتر، علوم ریاضی
دانشکده حقوق
دانشکده علوم فیزیکی
دانشکده پزشکی، دندانپزشکی و علوم بهداشت
دانشکده علوم کشاورزی

برخی خدمات دانشگاه:

کتابخانه دانشگاه به صورت 7 کتابخانه تخصصی در آمده که در کمپس های مختلف پراکنده می باشند.
خوابگاه های دانشگاه همگی خارج از محوطه دانشگاه اما بسیار نزدیک می باشند.
مجتمع ورزشی دانشگاه شامل مراکز تفریحی ورزشی و کلوب های ورزشی است و مراکز ورزشی آنها عبارتند از: باشگاه بدنسازی و ایروبیک، مرکز ورزش های آبی، فوتبال، کریکت، راگبی، هاکی، تنیس..
دانشگاه تیم های ورزشی خود را در قابت های دانشجویی شرکت می دهد.