تحصیل پزشکی در استرالیا
خواندن 4دقیقه

پذیرش پزشکی در استرالیا

شرایط پذیرش دانشجوی پزشکی در استرالیا برای دانشجویان بین المللی بسیار دشوار است. بر حسب رتبه بندی دانشکده پزشکی در دانشگاه استرالیایی و اینکه -دانشجو تحصیلات خود را از رشته پزشکی آغاز کند یا ابتدا علوم پایه (لیسانس) بخواند و سپس وارد دوره پزشکی شود- شرایط پذیرش دانشجویی و زمان برآورده کردن این شرایط متفاوت خواهد بود.

شرایط زیر شرایط متداول ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا می باشد:

 • شرط زبان: داشتن آیلتس 7 آکادمیک که هیچ یک از مهارت های آن زیر 7 نباشد. داشتن TOEFL IBT حداقل نمره 96 که نمره Reading حداقل 23 و سه مهارت دیگر 25 باشند.
 • رتبه بندی ATAR : داشتن رتبه بالا (معمولا 95%) در رتبه بندی ATAR که مربوط به دانشجویانی می شود که دیپلم دبیرستان خود را در استرالیا دریافت می کنند. ATAR رتبه بندی سراسری بین دانش آموزان فارغ التحصیل دبیرستان در سال کنونی است.
 • امتحان The Graduate Australian Medical School Admission Test) GAMSAT): تست پذیرش تحصیلات تکمیلی در استرالیا
 • امتحان International Student Admission Test) ISAT): تست پذیرش دانشجویان بین المللی
 • مصاحبه های فردی متعدد Multi Mini Interview) MMI): در این مصاحبه ها اعضای هیات علمی و مصاحبه گران آموزش دیده، علاوه بر مهارت های علمی دانشجو در سناریو های از قبل پیش بینی شده، خلاقیت، تفکر انتقادی، استقلال اخلاقی و مهارت های ارتباطی دانشجو را محک می زنند.(برای اطلاعات دقیق تر بر حسب دانشگاه انتخابی، شرایط پذیرش به روز در اختیار دانشجو قرار می گیرد).

پزشکی بدون کنکور در استرالیا

ورودی رشته پزشکی در استرالیا بسیار مشکل می باشد ولی مفهومی نظیر کنکور سراسری مشابه سیستم آموزشی در ایران وجود ندارد. دانش آموزانی که دیپلم دبیرستان استرالیا را اخذ می کنند اعم از دانش آموزان بین المللی یا دانش آموزان استرالیایی در معیار استاندارد موفقیت کلی (ATAR) رتبه بندی می شوند.

ATAR یک نمره نیست بلکه یک رتبه و طبقه بندی است. رتبه بندی ATAR عددی بین صفر تا 99.95 است که نشان دهنده موفقیت دانش آموز نسبت به دانش آموزان فارغ التحصیل در گروه سنی خود در سال جاری است.

نمره ATAR تعیین کننده ورودی دانش آموز به رشته های گوناگون در دانشگاه های استرالیاست و از آن جایی که ورودی رشته پزشکی در استرالیا بسیار دشوار است و رقابت زیادی دربین متقاضیان وجود دارد، رتبه ATAR بالا از شرایط ورودی در نظر گرفته می شود .داشتن امتیاز ATAR 95 درصد به این معنی است که دانش آموز در میان 5 درصد دانش آموزان برتر استرالیا در سال تحصیلی خود می باشد.

بهترین دانشگاه های پزشکی در استرالیا

 

دانشگاه سیدنی

دانشکده پزشکی دانشگاه سیدنی در استرالیا در رتبه بندی دانشگاه های استرالیا رتبه اول و در رتبه بندی جهانی مقام پانزدهم در دنیا را دارد. لذا ورودی پزشکی در دانشگاه سیدنی بسیار دشوار می باشد.دانشگاه سیدنی در مقطع پزشکی سالیانه فقط 30 دانشجوی استرالیایی و 10 دانشجوی بین المللی می پذیرد.

دانشگاه سیدنی به دانشجویانی که مایل به تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا هستند این امکان را می دهد تا تحصیلات خود را از یک دوره کارشناسی سه ساله شروع کنند. پذیرش در این دوره کارشناسی علوم پایه منحصر به دانشجویانی است که معدل بالایی در طول دوره دبیرستان داشته باشند(بطور تقریبی می توان گفت دانش آموزانی که جز 5 درصد برتر از دانش آموزان فارغ التحصیل از دبیرستان های استرالیا میباشند).

در پایان این دوره کارشناسی علوم پایه در مرحله ای دشوارتر، تعداد محدودی دانشجو موفق به ورود به دوره 4 ساله پزشکی می شوند. از جمله شرایط ورودی به این دوره گذراندن آزمون GAMSAT با حداقل 50 امتیاز و گذراندن حداقل 8 مصاحبه فردی می باشد.

 

دانشگاه گریفیث

دانشکده پزشکی دانشگاه گریفیث در سال 2005 تاسیس شده است .ورودی رشته پزشکی دردانشگاه گریفیث تاکید بر توسعه مهارت های ارتباطی و درک عمیق از علم پزشکی دارد. یادگیری در رشته پزشکی در دانشگاه گریفیث در گروه های کوچک انجام می شود و دانشجویان از سال اول یک روز در هفته را به یادگیری مراحل بالینی تخصص می دهند و در ادامه در سال دوم مراحل بالینی را در بیمارستان مجهز دانشگاه گریفیث می گذرانند.

دانشجویان در سال آخر می توانند مراحل بالینی را در خارج از استرالیا بگذرانند و به عنوان مثال به برنامه های کمک رسانی سازمان ملل یا مراکز مختلف در سراسر جهان مانند دانشکده پزشکی هاروارد بپیوندند.

طول رشته پزشکی در استرالیا

تحصیل در رشته پزشکی انتخاب بسیاری از دانشجویان نخبه در سراسر دنیا می باشد و استرالیا نیز در بین کشورهای محبوب دنیا جهت یادگیری دانش پزشکی می باشد.

طول دوره پزشکی در استرالیا بین 5 تا 7 سال می باشد. تعداد معدودی از دانشگاه های استرالیایی با شرایطی بسیار رقابتی و مشکل و طی آزمون های متفاوت دوره پزشکی را مستقیماً برای دانش آموزان فارغ التحصیل از دبیرستان آغاز می کنند. طول این دوره 5 سال می باشد.

اکثر دانشگاه های استرالیا دوره تحصیل پزشکی را در 7 سال ارائه می کنند که شامل 3 سال دوره لیسانس علوم پایه و 4 سال دوره پزشکی می باشد.

کار پزشکی در استرالیا

برحسب سلیقه شخصی و سابقه کار، پزشکان موقعیت های شغلی متفاوتی را در استرالیا انتخاب می کنند.

به عنوان مثال، تعداد زیادی از پزشکان ترجیح می دهند در کلینیک های خصوصی کار کنند. کلینیک های خصوصی مجموعه ای از پزشکان، پرستاران و پرسنل امور اداری را استخدام می کنند و در این مجموعه سرویس های مختلفی به بیماران ارائه می کنند. روزهای کاری در کلینیک های خصوصی معمولا دوشنبه تا جمعه می باشد.

تعداد از پزشکان به عنوان نیروی کاری جذب بیمارستان های دولتی یا خصوصی می شوند. در این بخش روزهای کاری معمولا به دوشنبه تا جمعه محدود نمی شود و گاهاً شیفت های کاری در ایام تعطیل نیز وجود دارد.

گروهی از پزشکان در صورت نداشتن سابقه کاری طولانی یا برای کسب درآمد بیشتر در مناطق کم جمعیت و دور از مناطق شهری شروع به کار می کنند.

البته با توجه به نیازها و علایق فردی و واجد الشرایط بودن پزشکان، گزینه های کاری متفاوتی برای آن ها وجود دارد.

هزینه تحصیل رشته پزشکی در استرالیا

هزینه تحصیل رشته پزشکی در استرالیا بالا می باشد. رشته پزشکی در اکثر دانشگاه های استرالیا 7 سال می باشد. سه سال اول این دوره لیسانس علوم پایه بوده و 4 سال باقی مانده تحصیل در رشته پزشکی می باشد.

بسته به دانشگاه انتخابی:

 • هزینه سالیانه کارشناسی علوم پایه در استرالیا بین 30 تا 45 هزار دلار استرالیا می باشد.
 • هزینه سالیانه دوره 4 ساله پزشکی بین 60 تا 90 هزار دلار استرالیا می باشد.

تعداد محدودی از دانشگاه های استرالیا رشته پزشکی را در 5 سال ارائه می کنند که در این صورت هزینه سالیانه تحصیل به 70 تا 90 هزار دلار می رسد.

 

بخوانید: هزینه تحصیل در استرالیا در مقاطع مختلف چقدر است؟

تحصیل پزشکی در استرالیا با مدرک دیپلم

دانش آموزان فارغ التحصیل از مقطع دبیرستان با داشتن دیپلم استرالیایی و یا معادل دیپلم استرالیایی از کشور خود می توانند تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا را آغاز کنند.

مسیر متداول گذراندن لیسانس علوم پایه 3 سال می باشد و پس از آن با گذراندن چندین آزمون، مصاحبه حضوری و داشتن سطح زبان انگلیسی بالا و درسی رقابتی بسیار دشوار، دانشجویان موفق به ورود به رشته پزشکی در استرالیا می شوند.

تحصیل پزشکی در استرالیا

تعداد معدودی دانشگاه در استرالیا رشته پزشکی را در 5 سال ارائه می کنند و دانشجویان از سال اول تحصیل خود را مستقیماً در این رشته آغاز می کنند. لازم به ذکر است که شرایط ورودی این دانشگاه ها به مراتب مشکل تر بوده و سهمیه دانشجویان بین المللی بسیار کم است.

هزینه تحصیل داروسازی استرالیا

کارشناسی داروسازی در دانشگاه های استرالیا 4 ساله می باشد. توجه داشته باشید که اکثر دانشگاه های استرالیا کارشناسی داروسازی را فقط در ورودی اول سال (ماه فوریه) ارائه می دهند.

شرایط ورودی این رشته داشتن IELTS آکادمیک 7 و مدرک معادل دیپلم دبیرستان استرالیا می باشد. شهریه سالانه رشته داروسازی در استرالیا بین 35,000 تا 45,000 دلار استرالیا می باشد و شهریه تحصیلی در دو قسط در سال پرداخت می شود.

درآمد پزشکان در استرالیا

درآمد سالیانه پزشکان عمومی در استرالیا بین 100,000 تا 400,000 دلار استرالیا می باشد. سطح درآمد پزشکان بسته به موارد زیر دارد:

 • ساعات کاری
 • موقعیت جغرافیایی کار کردن در مناطق روستایی و به دور از شهرهای بزرگ در مقایسه با کار کردن در مراکز شهری
 • بیمارستان ها و کلینیک های خصوصی یا دولتی
 • مدرک تحصیلی
 • نوع خدمت پزشکی ارائه شده
 • کار کردن برای یک مجموعه درمانی به صورت تمام وقت / قراردادی و یا صاحب کلینیک و مجموعه درمانی بودن
 • سابقه کاری

لازم به ذکر است درآمد پزشکان متخصص و جراحان تا 600,000 دلار استرالیا می باشد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد درآمد پزشکان در استرالیا میتوانید به این لینک مراجعه نمایید.

سوالات متداول درباره تحصیل پزشکی در استرالیا

 

هزینه تحصیل پزشکی در استرالیا حدودا چقدر است؟

بسته به دانشگاه انتخابی: هزینه سالیانه کارشناسی علوم پایه در استرالیا بین 30 تا 45 هزار دلار استرالیا می باشد. هزینه سالیانه دوره 4 ساله پزشکی بین 60 تا 90 هزار دلار استرالیا می باشد.

تحصیل پزشکی در استرالیا با مدرک دیپلم چه شرایطی دارد؟

دانش آموزان فارغ التحصیل از مقطع دبیرستان با داشتن دیپلم استرالیایی و یا معادل دیپلم استرالیایی از کشور خود می توانند تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا را آغاز کنند. مسیر متداول گذراندن لیسانس علوم پایه 3 سال می باشد و پس از آن با گذراندن چندین آزمون، مصاحبه حضوری و داشتن سطح زبان انگلیسی بالا و درسی رقابتی بسیار دشوار، دانشجویان موفق به ورود به رشته پزشکی در استرالیا می شوند.

شرایط تحصیل پزشکی در استرالیا چگونه است؟

شرایط متداول ورودی برای تحصیل در رشته پزشکی در استرالیا به صورت تیتروار به شرح زیر است: شرط زبان – رتبه بندی ATAR – امتحان GAMSAT – امتحان ISAT – مصاحبه های فردی متعدد Multi Mini Interview) MMI)

0 0 votes
امتیازدهی به مقاله

  وقت مشاوره رایگان

بیشتر بخوانید:

جهت گرفتن وقت مشاوره رایگان ، لطفا فرم زیر را پر نمایید، به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.
جهت مشاوره تلفنی نیز میتوانید با شماره 02141406347 یا 09121258264 تماس بگیرید

  Subscribe
  Notify of
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments