دانشگاه های استرالیا: لیستی از بهترین دانشگاه های استرالیا
خواندن 8دقیقه

تحصیل در استرالیا و مخصوصا تحصیل در بهترین دانشگاه های استرالیا، انتخاب بسیاری از دانشجویانی است که به دنبال دریافت مدرک از برترین مراکز آموزشی جهان و همچنین تضمین آینده شغلی خود می باشند.

گرفتن مدرک از برترین دانشگاه های استرالیا می تواند بهترین راه برای رسیدن به اهدافتان باشد.

در این مقاله به معرفی 10 دانشگاه برتر استرالیا (به همراه عکس دانشگاه های استرالیا) و رتبه آن ها در سیستم رتبه بندی جهانی تایمز خواهیم پرداخت.:

1- دانشگاه ملبورن

دانشگاه ملبورن دارای رتبه 32 در بین دانشگاه های دنیا و رتبه 1 در کشور استرالیا، بهترین دانشگاه استرالیا در سال 2020 می باشد.

این دانشگاه دارای بیش از 47,000 دانشجو از بیش از 130 کشور جهان بوده و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های استرالیا نیز می باشد.

رشته پزشکی و سلامت یکی از مهم ترین رشته ها در این دانشگاه محسوب می شود. برنده نوبل پزشکی و فیزیولوژی، پیتر دوهرتی یکی از اساتید و محققان برجسته در دانشگاه ملبورن محسوب می شود.

پذیرش در این دانشگاه بسیار رقابتی بوده و سوابق تحصیلی دانشجویان متقاضی پذیرش اهمیت زیادی دارد.

دانشگاه ملبورن بهترین دانشگاه استرالیا می باشد

2- دانشگاه ملی استرالیا

دانشگاه ملی استرالیا با رتبه 50 جهانی و 2 کشوری یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا به شمار می رود. این دانشگاه در شهر کانبرا، پایتخت استرالیا واقع شده است. این دانشگاه در سال  1946 و در ابتدا به عنوان مرکزی تحقیقاتی برای پارلمان استرالیا تأسیس شد. برایان اشمیت، برنده نوبل فیزیک سال 2011 معاون رئیس این دانشگاه می باشد. دانشگاه ملی استرالیا با دانشگاه های برتر زیادی مانند دانشگاه آکسفورد، دانشگاه ییل و دانشگاه ملی سنگاپور همکاری های تحقیقاتی دارد.

دانشکده مهندسی و تکنولوژی این دانشگاه در سال 2020 در رتبه 81 جهان قرار گرفته است.

دانشگاه ANU ملی استرالیا

3- دانشگاه سیدنی

دانشگاه سیدنی اولین و قدیمی ترین دانشگاه استرالیا است و در قرن نوزدهم میلادی در این شهر تأسیس شد. از آن زمان تا کنون این مجموعه یکی از مهم ترین مراکز آموزشی استرالیا به شمار می رود. هزاران دانشجوی بین المللی از سراسر جهان برای دریافت پذیرش این دانشگاه رقابت می کنند. این دانشگاه محل تحصیل اولین نخست وزیر استرالیا نیز بوده است.

اما نکاتی که دانشگاه سیدنی را به یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا تبدیل می کنند، وجود متدهای تدریس به روز، اساتید مجرب و امکانات آموزشی و تحقیقاتی گسترده ای است که این دانشگاه در بر دارد و همین موضوع باعث شده است از سال 2011 تا کنون در لیست 100 دانشگاه برتر جهان حضور داشته باشد. رتبه دانشگاه سیدنی در سیستم رتبه بندی جهانی تایمز 60 و در کشور استرالیا 3 می باشد.

دانشگاه سیدنی یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا در زمینه روانشناسی می باشد.

دانشگاه سیدنی استرالیا

4- دانشگاه کوئینزلند

دانشگاه کوئینزلند چهارمین دانشگاه استرالیا است که با رتبه 66 در بین صد دانشگاه اول جهان قرار دارد و اولین و بهترین دانشگاه استرالیا برای مقطع دکترا به شمار می رود. به همین دلیل است که تاکنون حدود 14,000 دانشجوی دکترا از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند. این دانشگاه با بیش از 400 مؤسسه تحقیقاتی همکاری داشته و در بین 8 مؤسسه پژوهشی برتر در جهان حضور دارد.

در صورتی که قصد تحصیل در مقطع دکترا در استرالیا را دارید، دانشگاه کوئینزلند با داشتن بیش از 100 مرکز تحقیقاتی و بورسیه های تحصیلی مختلف، یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا برای شما می باشد.

دانشگاه کوئینزلند استرالیا

5- دانشگاه نیو ساوت ولز (UNSW)

دانشگاه نیو ساوت ولز در مرکز شهر سیدنی قرار داشته و در سال 1949 تأسیس گردیده است، یکی از معروفترین دانشگاه های استرالیا در میان دانشجوهای بین المللی می باشد. رتبه این دانشگاه در جهان 71 می باشد و یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا در رشته های  مدیریت و بازرگانی و هنر است.

پردیس اصلی دانشگاه در حومه کنزینگتون و در 7 کیلومتری مرکز شهر قرار دارد.

طی چند سال اخیر دانشگاه UNSW مؤسسه نوآوری مایکل کروچ را تأسیس کرده که است که به دانشجویان اجازه می دهد ایده ها و طراحی های خود را برای ایجاد کسب و کار ارائه دهند و سپس به آن ها کمک می کند این برنامه های کاری را با همکاری شرکت های تجاری عملی سازند.

شهر سیدنی که دانشگاه در آن واقع شده است، یکی از زیباترین و استانداردترین شهرهای دنیا برای زندگی بوده و دارای آب و هوای بسیار خوب (تابستان گرم و زمستان معتدل) است.

دانشگاه UNSW استرالیا

6- دانشگاه موناش

دانشگاه موناش برترین دانشگاه استرالیا در رشته های مهندسی است.رتبه این دانشگاه در جهان 75 بوده و بزرگترین دانشگاه استرالیا می باشد.

دانشگاه موناش در سال 1958 تاسیس شد و دارای 8 پردیس بوده و بیش از 58,000 دانشجو مشغول به تحصیل در دانشگاه موناش هستند.

دانشجویان این دانشگاه می توانند از میان 6,000 رشته در 10 دانشکده مختلف انتخاب داشته باشند.این دانشگاه دارای 100 مرکز تحقیقاتی و 5 پردیس در ایالت‌های مختلفی می‌باشد.

دانشگاه  موناش  تحقیقات و آموزش جامعی را برای دستیابی به عدالت اجتماعی و حقوق بشر انجام داده است.

این دانشگاه علاوه بر استرالیا در کشورهای چین، مالزی، ایتالیا و هند شعبه دارد. پردیس اصلی این دانشگاه در ملبورن قرار دارد. 39% دانشجویان این دانشگاه، دانشجویان بین المللی هستند.

دانشگاه موناش

7- دانشگاه آدلاید

دانشگاه آدلاید یکی از قدیمی ترین دانشگاه های استرالیا است که در سال 1874 توسط والتر واتسون هیوز در شهر آدلاید تأسیس شد. دانشگاه آدلاید اولین دانشگاه استرالیا بود که در رشته های علوم به دانشجویان مدرک داد. این دانشگاه یکی از 8 دانشگاه برتر استرالیا است که شامل  دانشکده می شود. رتبه دانشگاه آدلاید در جهان 120 بوده و 25,000 دانشجو در آن مشغول به تحصیل می باشند.

این دانشگاه نیز همانند دانشگاه کوئینزلند بر پژوهش تمرکز زیادی داشته و یکی از بهترین مراکز پژوهشی در استرالیا محسوب می شود.

دانشگاه آدلاید استرالیا

8- دانشگاه استرالیای غربی (University of Western Australia)

این دانشگاه در شهر پرت استرالیا قرار دارد و در سال 2020 رتبه 131 در سیستم رتبه بندی جهانی تایمز را به دست آورده است. دانشگاه استرالیای غربی یکی از دانشگاه های عضو Group of Eight بوده و از سال 2012 تا کنون بین 200 دانشگاه اول جهان بوده است. این دانشگاه شامل 9 دانشکده است و در زمینه کشاورزی، علوم دریایی و زمین شناسی یکی از بهترین دانشگاه های استرالیا است.

دانشگاه استرالیای غربی در استرالیا

9- دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند (Queensland University of Technology)

دانشگاه تکنولوژی کوئینزلند یکی از معروفترین دانشگاه های استرالیا است که هر ساله تعداد زیادی از دانشجویان ایرانی متقاضی دکترا به این دانشگاه درخواست پذیرش می دهند. حدود 9,000 دانشجوی بین المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. پردیس اصلی این دانشگاه در شهر بریزبین، سومین شهر پرجمعیت استرالیا، واقع شده است.

این دانشگاه توانسته است در سال 2020 در سیستم رتبه بندی جهانی تایمز در جایگاه 179 قرار گیرد.

دانشگاه تلکنولوژی کوئینزلند

10- دانشگاه کانبرا (University of Canberra)

دانشگاه کانبرا، واقع شده در پایتخت استرالیا، دارای رتبه 193 در سال 2020 بوده و دهمین دانشگاه در استرالیا است. حدود 17,000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند. این دانشگاه دارای یک پردیس (Bruce) و پنج دانشکده می باشد.

دانشگاه کانبرا استرالیا

دیگر دانشگاه های معروف استرالیا

در ادامه به معرفی دیگر دانشگاه های مشهور استرالیا می پردازیم که در لیست بالا حضور نداشتند:

دانشگاه RMIT

دانشگاه سلطنتی فناوری ملبورن یک دانشگاه بین المللی تکنولوژی است که در سال 1887 و در ملبورن تاسیس شده است که بر ایجاد علم جهت برآورده کردن نیاز‌های صنعت و مردم تمرکز دارد.

رتبه ی این دانشگاه در سال 2020 در بین دانشگاه های استرالیا 25 شد و همچنین در میان 400 دانشگاه برتر دنیا نیز قرار گرفته است.

این دانشگاه دارای بیش از 60,000 دانشجو در پردیس‌های RMIT در ملبورن, ویکتوریا و مراکز از راه دور و آنلاین در سراسر دنیا می‌باشد.

دانشگاه RMIT برترین دانشگاه معماری در استرالیا بوده و در رشته‌هایی از قبیل حسابداری، مدیریت، مهندسی مکانیک و علوم کامپیوتر دارای شهرت می‌باشد. این دانشگاه یکی از معروف ترین دانشگاه های استرالیا در زمینه هنر و طراحی نیز می باشد و دارای 3 پردیس در استرالیا و دو شعبه در ویتنام است.

آر ام آی تی یکی از موسسه‌های آموزشی اصلی در استرالیا است و یکی از مطرح ترین دانشگاه های استرالیا می باشد که به ایجاد اغلب تحصیلات مربوط به استخدام در استرالیا می‌پردازد.

دانشگاه rmit استرالیا

دانشگاه RMIT در شهر ملبورن قرار دارد و حدود 30% از دانشجویان آن را دانشجویان بین المللی تشکیل می دهند.

دانشگاه گریفیث

دانشگاه گریفیث در سال 1971 در کوئینزلند تاسیس شد. دانشگاه گریفیث به دلیل انطباق خلاقانه با تغییرات جهانی و منطقه ای و در بر داشتن تنوع و ابتکار آموزشی و تربیتی از شهرت خاصی برخوردار است.

دانشگاه گریفیث دانشگاه گریفیث تنها مکانی برای‌ آموزش و یادگیری نیست بلکه به ارائه خدمات و تسهیلات مفیدی می‌پردازد و شامل تعدادی باشگاه, رستوران و فعالیت‌هایی است که با داشتن 5 پردیس و بیش از 37,000 دانشجو که 7,000 تای آنها دانشجویان بین المللی هستند مکانی است سرگرم کننده که پذیرش در آن به راحتی انجام می‌گیرد.

دانشگاه وسترن سیدنی

دانشگاه وسترن سیدنی در سال 1989 تاسیس گردیده و با داشتن 7 پردیس و 35,000 دانشجو و به وسعت 4,050 هکتار در گریتر وسترن سیدنی واقع شده است.

در این دانشگاه هدف ما بر این است که شما را به نقطه اوج حرفه‌ای که انتخاب کرده اید برسانیم.

این امر به شکل‌ برنامه‌های خاصی طراحی شده که شما را به صنعت, کارفرمایان و نیز فرصت‌های تحصیل بین المللی پیوند می دهد.

این دانشگاه با کار کردن با شرکای خود در صنعت برنامه‌هایی را طراحی کرده است که بهترین تجربه‌های روز را تشکیل می‌دهند.

دانشگاه قلمرو وسیعی از تسهیلات و خدمات پشتیبانی را به دانشجویان کلیه پردیس‌ها ارائه می دهد.

دانشگاه وسترن سیدنیبرخی از این خدمات عبارتند از:

 • ارائه مکان زندگی
 • کلینیک‌های درمان با داروهای طبیعی
 • طب سنتی چین و طب سوزنی
 • ماساژهای ریلکسیشن و درمانی
 • خدمات مشاوره
 • خدمات IT (فن آوری اطلاعات)
 • دانشجویان بین المللی
 • خدمات مخصوص دانشجوی واحد آموزشی

دانشگاه کرتین

از خصوصیات دانشگاه کرتین استرالیا تقویت ارزش‌هایی نظیر برتری, تنوع, ابتکار و خلاقیت, تمرکز بین المللی, عدالت, یکپارچگی, اشتغال و اتکاء به نفس می‌باشد.

این دانشگاه در سال 1902 تاسیس شد و اکنون 7 پردیس در استرالیای غربی با بیش از 40,000 دانشجو و بیش از 60 باشگاه دارد که در اتحادیه کرتین به ثبت رسیده اند و شامل باشگاه‌های تحصیلی, بین المللی, موضوعی, اجتماعی, علایق خاص, ورزشی و مذهبی می‌باشد.

دانشگاه کرتین دارای 5 دانشکده و بیش از 90 مرکز تخصصی می‌باشد.

این دانشگاه عضو کلوپ دانشگاه‌های فناوری استرالیا می‌باشد و در رشته‌ّای مختلفی چون اطلاعات و ارتباطات, بهداشت, محیط زیست و جامعه به تحقیقات می‌پردازد.

دانشگاه کرتیناین دانشگاه جهت رفاه حال داشجویان خود خدماتی چون نگهداری کودکان, خدمات مشاوره, حمایت از دانشجویان دارای ناتوانی جسمی، مرکز کاریابی، خدمات پزشکی و خوابگاه ارائه می‌دهد.

دانشگاه لاتروب

دانشگاه لاتروب با هدف آموزش, یادگیری و پژوهش برای غنی سازی دنیا با تاریخچه ابتکار آموزشی طراحی شد.

این دانشگاه نقشی عمده در آموزش عالی دارد و در سال 1964 تاسیس شد.

دانشگاه لاتروب سومین دانشگاهی بود که در ویکتوریا تاسیس شد.

این دانشگاه اکنون 7 پردیس و بیش از 22,000 دانشجو دارد. دانشگاه لاتروب می‌کوشد تا به شناخت وسیعی در انتقال مسئولیت‌های اجتماعی شامل آموزش و پژوهش اساسی و فراگیر مربوطه دست یابد.

دانشگاه لاتروبدانشگاه لاتروب دارای رتبه 21 در بین دانشگاه‌های استرالیا و بر اساس رتبه بندی QS World University Rankings در سال 2017 دارای رنکینگ جهانی 386 می‌باشد.

دانشگاه فدریشن Federation استرالیا

دانشگاه فدریشین استرالیا تنها دانشگاه منطقه‌ای و چند بخشی استرالیا است که در سال 1994 تاسیس شد.

دانشگاه فدریشن دارای 6 پردیس و بیش از 25,000 دانشجو می‌باشد که در دو بخش آموزش عالی و فنی و حرفه‌ای TAFE رشته‌ّای تحصیلی خود را ارئه می‌دهد.

این دانشگاه بیش از 137 سال سابقه در ارائه تحصیلات سه ساله سنتی دارد.

این دانشگاه دارای رشته‌های مختلف تحصیلی و آموزشی در مقاطع کارشناسی, کارشناسی ارشد و دوره‌های کارآموزی می‌باشد.

دانشجویان بین المللی این دانشگاه از بیش از 30 کشور مختلف برای شرکت در قلمرو متنوع TAFE و برنامه های آموزش عالی حضور یافته اند.

دانشگاه فدریشن Federation استرالیادانشگاه فدریشن یکی از مطرح‌ترین دانشگاه‌های تحقیقاتی استرالیا در زمینه‌های انفورماتیک٫ امنیت و پیشگیری از آسیب و مشکلات مربوط به آموزش و بهداشت می‌باشد.

دانشگاه کوئینزلند مرکزی

دانشگاه کوئینزلند مرکزی برترین دانشگاه در امر پژوهش و ابتکار است که در سال 1967 به عنوان انستیتو تکنولوژی کوئینزلند (QIT)  تاسیس و در سال 1992 به عنوان دانشگاه CQ  کوئینزلند به ثبت رسید که یکی از پویاترین دانشگاه‌های استرالیا با تنوع فرهنگی غنی می‌باشد.

این دانشگاه در حال حاضر دارای 30,000 دانشجو در 20 منطقه مختلف در استرالیا می‌باشد.

دانشجویان ما با کسب مدارک تحصیلی از فرصت‌های شغلی زیادی بهره مند می‌شوند.

روزانه 24,000 دانشجو با رده‌های سنی, نژاد و مذاهب متفاوت با پیروی از شعار یادگیری همیشگی در زندگی, در سی کیو یو به موفقیت دست می یابند.

دانشگاه کوئینزلند مرکزیدانشگاه سی کیو یو  بر اساس رتبه بندی QS World University Rankings در سال 2017 دارای رنکینگ جهانی 600 و جزء 100 دانشگاه جوان برتر دنیا با رتبه 90 می‌باشد.

دانشگاه کوئینزلند جنوبی

دانشگاه کوئینزلند جنوبی موسسه در سال 1967 افتتاح شد و از آن زمان تغییرات زیادی در آن ایجاد شده است نظیر ایجاد دوره‌های پژوهشی و کارشناسی ارشد, گسترش فعالیت‌های بین المللی و توسعه آن به عنوان یک موسسه چند پردیسی, با این حال ارزش‌های تاسیس خود را با بها دادن به دانشجویان حفظ کرده است.

دانشگاه کوئینزلند جنوبی در سال 2004 به دریافت جایزه بهترین دانشگاه در پیشرفت رسمی نائل شد.

دانشگاه کوئینزلند جنوبی هدف عمده دانشگاه کوئینزلند جنوبی (یو اس کیو) گسترش, تقویت و خدمت به جوامع جهانی و منطقه ای است.

دانشگاه مک کواری

دانشگاه مک کواری دانشگاهی تحقیقاتی در سیدنی استرالیا می باشد که در حومه پارک مک کواری واقع گشته است.

این دانشگاه در سال 1964 و توسط دولت نیو ساوت ولز به عنوان سومین دانشگاه شهر سیدنی تاسیس گردید.

دانشگاه مک کواری شهر سیدنی که دانشگاه در آن واقع شده است، یکی از زیباترین و استانداردترین شهرهای دنیا برای زندگی بوده و دارای آب و هوای بسیار خوب (تابستان گرم و زمستان معتدل) است.

دانشگاه دیکین

دانشگاه دیکین، دانشگاهی عمومی در ایالت ویکتوریای استرالیا بوده که بر طبق آمار سال 2016 در حدود 53 هزار دانشجوی تحصیلات تکمیلی در آن مشغول به تحصیل هستند.

این دانشگاه در سال 1974 تاسیس گردیده و امروزه با شتابی بیش از سایر دانشگاههای استرالیا در حال رشد می باشد.

این دانشگاه دو مرتبه در سالهای 1995 و 1999 عنوان بهترین دانشگاه استرالیا را بدست آورده است.

پردیس اصلی این دانشگاه در فاصله 45 دقیقه ای از ملبورن قرار دارد.

دانشگاه دیکین

مهمترین شهر فرهنگی استرالیا بوده که میزبان بسیاری از رویدادهای فرهنگی جهان می باشد. این شهر به لحاظ جمعیت دومین شهر بزرگ کشور استرالیاست.

4 1 vote
امتیازدهی به مقاله

  وقت مشاوره رایگان

بیشتر بخوانید:

جهت گرفتن وقت مشاوره رایگان ، لطفا فرم زیر را پر نمایید، به زودی با شما تماس خواهیم گرفت.
جهت مشاوره تلفنی نیز میتوانید با شماره 02141406347 یا 09121258264 تماس بگیرید

  Subscribe
  Notify of
  0 نظرات
  Inline Feedbacks
  View all comments